We wtorek na Krakowskim Przedmieściu odbyła się akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem zmiany Ustawy o Przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, zorganizowana przez Fundację „Razem Lepiej”.
Przepisy Ustawy, o której mowa stanowią między innymi, że Policja ma możliwość wydania nakazu opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy w rodzinie, nawet jeśli to sprawca jest właścicielem i usunięcia go z lokalu w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla pokrzywdzonych. – Często jest tak, że matka z dziećmi tuła się, poniewiera, a sprawca jest bezkarny.
Tutaj dajemy większe uprawnienia policji. Jeżeli jest zagrożenie dla ofiary wtedy w obecności Policji sprawca musi opuścić lokal. – komentuje Marek Szambelan, Prezes Fundacji „Razem Lepiej”. Nakaz ma obowiązywać przez 14 dni od chwili jego wydania (czyli już od chwili interwencji podjętej przez funkcjonariuszy Policji). Tym samym postanowieniem Policja zakazuje zbliżania się sprawcy do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 100 metrów. Złamanie tego zakazu ma skutkować zastosowaniem sankcji przewidzianej w art. 244 Kodeksu Karnego (pozbawieniem wolności do lat 3). Sąd Opiekuńczy ma możliwość przedłużenia nakazu do jednego roku.
Dodatkowo komornicy mogą składać wnioski do prokuratora w przypadku gdy dłużnik uchyla się od płacenia alimentów. Zaliczka na poczet długu alimentacyjnego przekraczającego wartość 3 m-c alimentów ma być wypłacana przez samorząd gminny miejsca pobytu zobowiązanego. – Gmina jest wtedy zobowiązana do ściągnięcia należności od zobowiązanego np. poprzez prace społeczne – uściśla Prezes Fundacji.
Ustawa ta wprowadza ograniczenia w pozbawianiu władzy rodzicielskiej w przypadku gdy rodzice nie potrafią zapewnić swoim dzieciom odpowiednich warunków materialnych ale właściwie wykonują wszystkie inne obowiązki. W myśl planowanych zmian taka rodzin otrzyma pomoc materialną.
Jednym z ważniejszych punktów ustawy jest postulat „przemoc w rodzinie nie może być uznana za czyn o znikomej szkodliwości społecznej”.
Jak wynika z badań OBOPu w województwie lubelskim aż 67 na 100 zapytanych osób przyznaje się do znajomości rodzin z problemami przemocy, co stawia nasze województwo w niechlubnej krajowej czołówce. Lublinianie dostrzegają jednak problem przemocy w rodzinie. W ciągu kilku godzin akcji pod projektem zmiany Ustawy podpisało się ok. 1200 mieszkańców.
Następna akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem Ustawy odbędzie się w Lublinie w grudniu. Zachęcamy również do składania podpisów za pośrednictwem strony internetowej Fundacji „Razem Lepiej”
Autor: M. Osypiuk, B. Kaniewski
Źródło: Lublin.com.pl