Głównym celem Fundacji Razem Lepiej jest pomoc ofiarom przemocy domowej oraz rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Inspiracją do stworzenia Fundacji stało się przekonanie o niezmierzonych możliwościach, którymi dysponuje człowiek, i które może wykorzystać do realizacji zamierzonych celów.
Począwszy od dnia powstania Fundacji Razem Lepiej, prezes, wiceprezes oraz wszyscy jej członkowie pracują w niej charytatywnie. Działalność na rzecz fundacji jest nieodpłatna i żaden z członków nie pobiera za nią wynagrodzenia. Niejednokrotnie członkowie fundacji wspomagają ją finansowo, przekazując własne środki pieniężne na rzecz podopiecznych fundacji.
Z doświadczenia wiemy, że droga ku uwolnieniu się od problemu przemocy w rodzinie jest bardzo skomplikowana, dlatego staramy się nie tylko szybko reagować na sprawców przemocy, ale również znajdować długoterminowe rozwiązania.
Udzielamy wsparcia:
- prawnego
- psychologicznego
- społecznego
Czym jest przemoc domowa?
To każde zamierzone i świadome zachowanie powodujące psychiczne i/lub fizyczne cierpienie osoby bliskiej, naruszające prawa człowieka i mające na celu utrzymywanie nad nią władzy i kontroli.
Jakie są formy przemocy?
- Fizyczna – każde zachowanie, którego celem jest zadanie bólu fizycznego, uszkodzenia ciała, pogorszenie zdrowia lub pozbawienie życia ofiary. Przykłady: bicie, szarpanie, szczypanie, popychanie i odpychanie, potrząsanie, ściskanie, gryzienie, kopanie, oraz użycie broni
- Psychiczna – każde zachowanie, którego celem jest zmniejszenie poczucia własnej wartości, wzbudzanie w ofierze strachu oraz pozbawienie jej poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem. Przykłady: oskarżanie, grożenie, upokarzanie, poniżanie, wyzywanie, izolowanie od rodziny i przyjaciół, wrogie nastawienie dzieci, zabranianie opuszczania domu, stałe kontrolowanie.
- Seksualna – każde zachowanie mające na celu zmuszenie ofiary do podjęcia współżycia lub niechcianych zachowań seksualnych bądź zdeprecjonowanie jej seksualności. Przykłady: Obmacywanie, gwałcenie, zmuszanie do uprawiania nieakceptowanych form współżycia, zmuszanie do współżycia z innymi osobami, wyśmiewanie preferencji seksualnych.
- Ekonomiczna – każde zachowanie, którego celem jest ekonomiczne uzależnienie ofiary od sprawcy. Przykłady: Zabieranie wynagrodzenia, kart kredytowych, zakazywanie wykonywania pracy zawodowej, niszczenie rzeczy osobistych, odmawianie pieniędzy na dom, kontrolowanie wydatków, ukrywanie informacji o stanie finansowym rodziny, zmuszanie do podpisywania zobowiązań finansowych.
Kim najczęściej są ofiary przemocy domowej?
- kobiety
- dzieci
- osoby starsze
- osoby niepełnosprawne
- bywają również mężczyźni
Jak działamy?
W pomocy osobom pokrzywdzonym kierujemy się zasadą czterech kroków:
Krok 1 – zrozumienie sytuacji poszkodowanego, wczucie się w jego subiektywne przeżycia.
Krok 2 – szybka interwencja w celu powstrzymania przemocy.
Krok 3 – pomoc psychologiczna.
Krok 4 – znalezienie długoterminowych rozwiązań.