Dziś Dzień bez Papierosa. Nie jest tajemnicą, że palenie jest szkodliwe. Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak i jakość produktu.
W efekcie decydując się na zapalenie papierosa musimy wiedzieć, że godzimy się na to, by wraz z dymem tytoniowym wchłaniać 4 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min. aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, metanol.
Najgorsze w paleniu jest to, że trując siebie, trujemy tez nasze otoczenie, czyli często nasze dzieci.
Marek Micyk w fundacji Razem Lepiej podkreśla, że motywacje do rzucania palenia pojawiają się spontanicznie. – Jednym z argumentów jest poczucie niewoli. Wśród innych warto wyliczyć zdrowie, ekonomię, chęć bycia aktywnym i modnym. Metod rzucania palenia jest wiele, niektóre określiłbym jako niebezpieczne. Plastry i gumy są półśrodkiem, gdyż uzależniany się od czegoś innego. W stopniowym ograniczaniu palenia ważne jest wyznaczenie sobie daty „0”.
Fundacja Razem Lepiej organizuje 5-dniowe warsztaty rzucania palenia.
– Wspieramy się, doradzamy, co robić tym, którzy przeżywają fizyczne dolegliwości związane z rzucaniem palenia – podpowiada Marek Micyk.
Więcej informacji na temat bezpłatnej, 5-dniowej kuracji rzucania palenia dostępnych jest na stronie www.razem.pro
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
źródło: Radio Dla Ciebie