Ponad 1150 osób podpisało się pod nowym projektem Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. 100 000 podpisów poparcia potrzeba, by mogła ruszyć procedura legislacyjna w Parlamencie.
14 października Marszałek Sejmu przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu Ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Podpisy pod projektem były zbierane we wtorek przy Krakowskim Przedmieściu 25/27.
Lublinianie zadziwili organizatorów ogromną frekwencją. – To miejsce jest idealne –mówi Marek Szambelan, prezes Fundacji „Razem Lepiej”, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. – Mieliśmy mnóstwo interesantów.
Problem przemocy w rodzinie, często wstydliwie przemilczany w ostatnich latach zaczyna coraz mocniej funkcjonować w świadomości społecznej.
Niestety, ustawa z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest dziś postrzegana jako mało skuteczna. Stąd potrzeba wprowadzenia skuteczniejszych sposobów działania do całego systemu. Proponowany projekt nowelizuje nie tylko ustawę o przeciwdziałaniu przemocy wrodzinie, lecz również kodeks karny, kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawę o zakładach opieki zdrowotnej.
Zmiany dotyczą uzupełnienia tytułu ustawy z 2005 roku o zwrot „i pomocy rodzinie w kryzysie”.
Proponowany w projekcie ustawy system monitorowania wszystkich dzieci umożliwi szybkie ujawnienie przypadków dzieci zaniedbanych oraz udzielenie pomocy. Nowy projekt znacznie poszerza również zakres delegacji ustawowej dla ministra do spraw zabezpieczenia społecznego, podaje szczegółowy standard usług świadczonych przez ośrodki wsparcia, dodając, iż chodzi szczególnie o pomoc psychologiczną, prawną i materialną oraz zasady współpracy z wyspecjalizowanymi instytucjami. Nowymi działaniami zaproponowanymi w projekcie jest także nałożenie na samorząd gminny obowiązku prowadzenia rejestru nieletnich.
Całkowicie nowym działaniem jest wprowadzenie także nowych zasad reagowania na przypadki przemocy w rodzinie.
Sprawca będzie musiał opuścić mieszkanie nawet wtedy, gdy jest ono jego wyłączną własnością, jeżeli mieszkają tam ofiary przemocy. Kolejny nowy artykuł reguluje zakres ograniczeń związanych z nakazem (zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 100 m), czas obowiązywania nakazu (czternaście dni) oraz sposób zaskarżenia (do sądu opiekuńczego) i możliwość skracania i przedłużania (do jednego roku) przez sąd opiekuńczy. Projekt ustawy wprowadza również nową zasadę, wykluczającą możliwość uznawania przemocy w rodzinie za czyn o znikomej szkodliwości społecznej.
O szczegółach tego istotnego problemu społecznego i ogólnopolskiej akcji promocyjnej w całej Polsce opowiada Marek Szambelan i Anna Samusionek.
– Podczas akcji rozmawiam z ludźmi, opowiadam im o proponowanych zmianach w tej bardzo kompleksowej ustawie – mówi Szambelan. – Obecnie podobne akcje przeprowadzamy we wszystkich województwach. Wystosowałem także list zprośbą o wsparcie do 12 kościołów w całej Polsce.
Do tej pory zebrano ponad 21 000 podpisów z kilku województw.
Czas na zebranie pozostałych 80 000 upłynie z dniem 15 stycznia 2009 roku. – Z powodu ogromnego zainteresowania lublinian przyjedziemy do was jeszcze raz w grudniu – zapowiada Szambelan. – Lublinianie bardzo przejęli się sprawą, wręcz zabrakło nam miejsca przy stolikach.
Teraz podpisy będą zbierane w Gdańsku, Szczecinie i województwie lubuskim.
Druki wykazów podpisów wraz z tekstem projektu ustawy, znajdują się na stronie internetowej: www.razemlepiej.org
źródło: MMLUBLIN.pl